Екскурзии в чужбина, почивки на море, самолетни билети

Telephone hot line - 0700 10 269
Български | English
   Оферти    Самолетни билети

2023 УЗБЕКИСТАН-ПЪТЯТ НА КОПРИНАТА

Период:
02.04.2023 - 11.04.2023

Маршрут:

Азия - Узбекистан - Ташкент

Азия - Узбекистан - Ургенч

Азия - Узбекистан - Хива

Азия - Узбекистан - Бухара

Азия - Узбекистан - Самарканд

Азия - Узбекистан - Гиждуван
 

Цени от:3499 лв
Резервирай

Описание:

УЗБЕКИСТАН
"Пътят на коприната"

02 април 2023 – 11 април 2023

Пътешествие до световноизвестни градове на Великия път на коприната и древни паметници от списъка на ЮНЕСКО. Програма с включени входни такси на обектите, приключение на езерото Айдаркул.
 

Ден 1

София–Истанбул–Ургенч (Узбекистан)
Отпътуване от летище София с полет на Турски авиолинии в 21:15 ч. за Ургенч през Истанбул.

 

Ден 2

Ургенч–Хива (Узбекистан)
Пристигане на летище Ургенч в 07:10 ч. Среща на летището, трансфер до Хива (30 км, около 40 минути). Пристигане в Хива, настаняване в хотел Erkin Palace 4*и закуска. Следва туристическа програма „Музей под открито небе”. Архитектурният комплекс на Ичан-Кала е мини-град и обиколката ще се проведе пеша. Историята на област Хорезм се корени толкова далеч в древни времена, че малко цивилизации могат да съответстват на възрастта му. Ще видите дворци с богати мозайки, уникални красиви минарета, медресета и джамии като Мавзолей Пахлавон Махмуд (XVII-XIX), дворец Тош-Ховли (Харем на Хива Хан) (1830-1836), Крепостта Куня-Арк (1868-1888), Минарет Калта-Минор (1855), Медресе Шергази-Хан (1830-1836) 1720 г.), комплекс Алла-Кули-хан (XIII-XVIII), Кервансарай (XVIII), минаре и джамия Ходжа-Ислям (1908-1910), дворец Ала-Кули-хан (XIX) и др. Обяд в местен ресторант. Продължаване на обиколката из Хива. Вечеря в местен ресторант около 19:00 ч.
Нощувка.

 

Ден 3

Хива–Бухара
Закуска в хотела. Отпътуване за Бухара през пустинята Къзълкум в 08:00 ч. (около 480 км). Обяд в крайпътно кафене. Пристигане в Бухара около 16:00 ч. и настаняване в хотел Asia Bukhara 4* (или подобен). Вечеря в местен ресторант.
Нощувка.

 

Ден 4

Бухара
Закуска в хотела. Начало на обиколката в Бухара: Добре дошли в най-древния град на Централна Азия – Бухара, който има 2500-годишна история. Историческите паметници, построени през различни епохи, пазят невероятни истории, които представляват интерес за всички гости на столицата на древна Согдиана. Програмата включва посещение на следните исторически паметници: Мавзолей на Саманидите (IX век). Той е един от архитектурните шедьоври на Централна Азия и перла на световната архитектура. Мавзолей на Чашма-Аюб (XIV век). Има легенда за този паметник, свързан с пророка Йов (Аюб), за когото се твърди, че е пътувал като проповедник през земите на Бухара. Комплексът Боло-Хауз е архитектурен ансамбъл, разположен на регистана ( централен площад) на Бухара, състоящ се от джамия, минаре и хауз (водоем). Крепостта Арк IV в. — център на бухарската държавност. Тук са били разположени дворецът на емира, джамии, съкровищница, правителствена служба и затвор.
Обяд в местен ресторант. Продължаване на обиколката на Бухара: комплекс Калян — Минаре Калян XII век — основният символ на свещена Бухара. Това е символ на силата и мощта на духовенството на страната, както и на Медресето Мир-Араб, единственото действащо медресе в съветската епоха и днес. Посещение на покритите пазари на Бухара, които съществуват от времето на Великия път на коприната — Токи-Заргарон (ред бижутери), Токи-Сарафон (ред килими, национални дрехи), Токи-Телпакифурушон (ред производители на шапки).
В 18:00 ч. фолклорен спектакъл в медресето Надир Диван Беги.
Вечеря и нощувка.

 

Ден 5

Бухара–Гиждуван–езерото Айдаркул
Закуска в хотела. Разглеждане на Летния дворец на емирите на Бухара Ситорай-Мохи Хоса. Отпътуване за Гиждуван (52 км, около 1 час).
Пристигане в Гиждуван. Посещение на керамичната работилница в къщата на майстора по керамика 7-мо поколение Алишер Нарзулаев. Кратка демонстрация на изработката и оцветяването на керамични изделия. Обяд.
Следобед отпътуване към езерото Айдаркул (180 км, около 2 часа 30 минути)
Пристигане в юртовия лагер към 17:30ч. и настаняване. Вечеря в лагера.
Нощувка.

 

Ден 6

Езерото Айдаркул–Самарканд
Закуска. След закуска почивка, езда на камила, плуване в езерото Айдаркул, запознаване с фауната и флората на езерото. Обяд на брега на езерото Айдаркул.
Отпътуване за Самарканд (244 км, около 3 часа). Пристигане в Самарканд около 18:00 ч., настаняване в хотел Registan Plaza (Movenpick) 4* ( или подобен).
Вечеря и нощувка.

 

Ден 7

Самарканд
Закуска. Туристическа обиколка на Самарканд популярна мълва казва: „Самарканд — сайкали руи замин аст...“, което означава, че Самарканд е красотата на лицето на Земята... Добре дошли в Самарканд, който, подобно на Бухара, има повече от 2500-годишна история. Площад Регистан е символ на град Самарканд, който включва медресе Шердар, медресе Тиля-Кари, медресе Улугбек; Медресе Биби-Ханум (медресе, построено в чест на най-обичаната съпруга на Амир Тимур); Мавзолей Гури-Емир (гробницата на великия Тамерлан). Обяд в ресторант. Продължаване на обиколката из Самарканд: Комплексът Шах-и-Зинда (Мемориалът е създаден през 12-14 век сл. Хр. Появата му се свързва с името на Кусам-ибн-Абас, братовчед на пророка Мохамед, и много принцове и принцеси от династията Тимуриди са също погребани тук). Обсерватория Улугбек (една от най-старите и значими обсерватории в Централна Азия, построена през 1424-1428 г. от внука на Амир Тимур (Тамерлан) Улугбек на хълма Кукхак.
В 18:00 ч. посещение на колоритен музикален спектакъл в театър Ел-Мeроси, който разказва за еволюцията на узбекската национална носия.
Вечеря и нощувка.

 

Ден 8

Самарканд–Ташкент (с високоскоростен влак)
Закуска. Посещение на ориенталския базар на Сиаб за закупуване на сувенири, подаръци, зеленчуци, плодове и сушени плодове. Посещение на работилница за копринена хартия от 10 век в с. Конигил.
Обяд. Трансфер до жп гарата в Самарканд.
В 17:28ч. отпътуване за Ташкент с високоскоростен влак Афросиаб. Пристигане в Ташкент в 19:44 ч., среща на жп гарата, трансфер до хотел Hampton by Hilton 4* и настаняване.
Вечеря и нощувка.

 

Ден 9

Ташкент
Закуска. Туристическа обиколка на Ташкент: Комплексът Хазрати-Имам, където се съхранява Коранът на Усман — най-старият ръкопис на Корана, оцелял до наши дни, оцветен, както се смята, с кръвта на третия халиф — Усман; площад Амир Тимур, Музей на приложните изкуства. Обяд в ресторант. Продължаване на обиколката в Ташкент: Площад на Независимостта, Комплекс за памет на жертвите на репресиите, Паметник на храбростта, Театрален площад.
Вечеря и нощувка.

 

Ден 10

Ташкент–София (през Истанбул)
Ранна закуска и трансфер до Международното летище Ташкент. Отпътуване за София с полет на Турски авиолинии през Истанбул в 09:05 ч. Пристигане на летище София в 14:35 ч.

Цената включва:

    • Самолетни билети с включени летищни такси *(545 лв към 16.11), чекиран багаж 30 кг и ръчен багаж 7 кг. * При промяна на цените на горивата и увеличение на летищните такси е възможна корекция в цената!
    • 1 нощувка със закуска в хотел Erkin Palace 4* (или подобен) в Хива + ранно настаняване
    • 2 нощувки със закуски в хотел Asia Bukhara 4* (или подобен) в Бухара
    • 1 нощувка със закуска в Юртов лагер в Айдаркул
    • 2 нощувки със закуски в хотел Registan Plaza (Movenpick) 4* (или подобен) в Самарканд
    • 2 нощувки в хотел Hampton by Hilton 4* (или подобен) в Ташкент
    • 1 допълнителна закуска при пристигане в Хива
    • обяд в юртов лагер
    • всички вечери
    • транспорт с комфортен автобус по маршрута
    • туристически обиколки на Хива, Бухара, Самарканд и Ташкент с местен екскурзовод
    • фолклорен спектакъл в медресето Надир Диван Беги в Бухара
    • майсторски клас за готвене на узбекското национално ястие – плов (в ден 3 или 4)
    • посещение на колоритен музикален спектакъл в театър Ел-Мероси в Самарканд, който разказва за еволюцията на узбекската национална носия
    • посещение на работилница за копринена хартия от 10 век
    • ЖП билети за високоскоростен влак по маршрута Самарканд–Ташкент (ден 8)
    • входни такси за историческите паметници по програмата
    • екскурзоводско обслужване от местен екскурзовод
    • опитен водач от туроператора

Цената не включва:

    • обеди — около $85 на турист (заплащат се на място)
    • заплащане за фото- и видеозаснемане в исторически паметници
    • допълнителни услуги, които не са посочени в програмата
    • бакшиши
    • застраховка „Отмяна на пътуване“

дати и цени:

  • 02.04.2023 - 11.04.2023 3499 лв


още екскурзии